Freelancer

Praca dla Freelancerów

Hasło: freelancer. Popularne skojarzenie: ktoś pomiędzy przedstawicielem bohemy artystycznej a mało reprezentatywną częścią społeczeństwa, tzw. wolny duch, który śpi do południa i pracuje wtedy, kiedy mu się ewentualnie zechce i kiedy ma natchnienie… A jak jest naprawdę?

Freelancer – definicja

W polskim tłumaczeniu ‘freelancer’ funkcjonuje jako ‘wolny strzelec’, czyli najogólniej rzecz ujmując osoba pracująca bez etatu i realizująca konkretne projekty na zlecenie.

Słownik języka polskiego podaje poniższe definicje freelancera:
1. osoba wykonująca wolny zawód; wolny strzelec;
2. osoba zdobywająca zlecenia na internetowej aukcji[1]

Warto też wspomnieć, że określenia ‘freelancer’ po raz pierwszy użył Walter Scott w swojej powieści „Ivanhoe”[2] (1820 r.). Wówczas posłużyło ono do opisania średniowiecznego najemnego wojownika. Ma to ścisły związek z etymologią słowa – free (ang.) oznacza wolny, a lancer pochodzi od lancy, czyli rodzaju ówczesnej broni.

Kim jest freelancer?

Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców zalicza się m.in. grafika, fotografia, copywriting, tłumaczenia, korekty, dziennikarstwo, programowanie, pozycjonowanie, projektowanie stron internetowych, doradztwo (trener personalny, coaching, psycholog) oraz inne zawody, głównie jednak o twórczym charakterze. Ogromny wpływ na rozwój tego zawodu miał Internet, który nie tylko ułatwił komunikację między freelancerami a zleceniodawcami, ale również przyczynił się do wzrostu zapotrzebowania na usługi świadczone w ten właśnie sposób.

jak zostać freelancerem


Jak zostać freelancerem?

Przede wszystkim trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie, mieć sporą wiedzę i posiadać praktyczne umiejętności w danym zakresie – musisz czuć się pewnie w tym, co robisz, żeby zawalczyć o zlecenia i pokonać konkurencję. To będzie mieć szczególne znaczenie na początku freelancerskiej drogi, z czasem, gdy już wyrobisz ‘swoją markę’, możesz liczyć na zlecenia ‘z polecenia’ – wszak zadowolony Klient to najlepsza reklama!
Dodatkowo freelancer musi wykazać się spora dozą przebojowości, zaradności i jeszcze większą samodyscypliną. I tu upada mit freelancera, przesiadującego całymi dniami w kawiarni, nad laptopem bądź gazetą i niespiesznie pijącego cappuccino w oczekiwaniu aż spłynie na niego błogosławiona fala natchnienia…

Wolny strzelec musi trzymać w ryzach nie tylko siebie, ale w pewnym stopniu również swoich zleceniodawców. Freelancer musi zdobyć zlecenia, wykonać je rzetelnie i terminowo, a potem jeszcze zadbać o wyegzekwowanie należnej zapłaty. Trzeba więc wykazać się również jako PR-owiec, księgowy, handlowiec i marketingowiec. Wielozadaniowość i nieszablonowość myślenia to kolejne cechy, niezwykle przydatne każdemu w tym zawodzie. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że współczesny freelancer powinien być tak wszechstronny, kreatywny i pracowity jak Leonardo Da Vinci.Sprawdź aktualne ogłoszenia dla freelancerów na pracaonline.net

ProgramistaCopywriterGrafikPozycjonowanie stronTesterMarketing


Chcąc osiągnąć sukces i utrzymać się na przysłowiowej fali płynności finansowej trzeba nastawić się na ciężką pracę. Przy założeniu, że robimy to, co lubimy i pracujemy na własny rachunek, wizja pracy nawet przez większą część doby nie jest tak straszna. Mając na uwadze, że dążymy do realnego i, przede wszystkim własnego celu, może to być wręcz świetną siła napędową do działania. Jednakże z wspomnianym wyżej względów warto szczególnie starannie przemyśleć branżę, w której chcemy próbować swoich sił jako freelancer. Jeżeli czegoś ‘nie czujemy’, nie lubimy i nie ciągnie nas do tego, to jak przekonamy do siebie potencjalnych Klientów?

Praca freelancera


O czym każdy freelancer powinien pamiętać?

  • Samodyscyplina to podstawa! – wizja wylegiwania się w łóżku do południa jest kusząca, ale w przypadku wolnych strzelców powiedzenie „bez pracy nie ma kołaczy” jest szczególnie aktualne. Planuj i trzymaj się tego planu. Nie rozpraszaj się w czasie przeznaczonym na pracę – przerwy na kawę, ploteczki, telefon do znajomego czy media społecznościowe również warto zaplanować, ale ściśle trzymać się wyznaczonego czasu. Zanim wdrożysz się w specyficzny rytm pracy freelancera, dobrym pomocnikiem może okazać się budzik, sygnalizujący początek i koniec zaplanowanego czasu pracy.
  • Nie każde zlecenie okaże się tym wymarzonym – będzie to szczególnie aktualne na początku zawodowej drogi. Warto jednak każde wyzwanie potraktować jako okazję do szlifowania własnego warsztatu, szansę na rozbudowanie portfolio i możliwość zdobywania kolejnych Klientów. A ponieważ rachunki trzeba płacić, mieć co jeść i co na siebie włożyć – zastanów się dwa razy, zanim odrzucisz mało ciekawą w pierwszym odczuciu propozycję. Pokora to kolejna cecha przydatna w zawodzie freelancera.
  • Szanuj Klienta swego – jeżeli wizja Twojego Klienta kłóci się z Twoją estetyką, a poziom jego wiedzy w danej dziedzinie nie sięga Twojemu nawet do pięt, nie wywyższaj się i nie wymądrzaj – nie jesteś profesorem, tylko freelancerem. Wykonaj zlecenie rzetelnie, terminowo i z zaangażowaniem. Przedstaw swoją wizję i zasugeruj rozwiązania, które Twoim zdaniem lepiej się sprawdzą, postaraj się przekonać do nich Klienta, ale pamiętaj, że to on dyktuje warunki. Zadowolony Klient to szansa na kolejne zlecenia i najlepsza reklama.
  • Elastyczne godziny pracy – zawód freelancera daje tę niepowtarzalną możliwość, że nie musisz być w biurze o określonej godzinie. To Ty decydujesz o tym, ile, kiedy i gdzie pracujesz. Oczywiście wymaga to wspominanej już samodyscypliny.
Zawód freelancera kusi wielu, ma wiele zalet, ale równie wiele pułapek. Z pewnością nie jest to droga dla każdego, gdyż wymaga połączenia umiejętności z kilku skrajnie różnych dziedzin. Niekiedy może okazać się, że zupełnie się do tego zawodu nie nadajemy, natomiast świetnie odnajdujemy się w roli pracownika etatowego. Kluczem do sukcesu w przypadku freelancerów (tak samo jak w każdym innym zawodzie) jest świadomość swoich umiejętności, zainteresowań, a także mocnych i słabych stron.

[1] Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pl (17.09.2018).
[2] Zob. Wikipedia, Wolna Encyklopedia, www.pl.wikipedia.org (17.09.2018).
Ogłoszenia Pani szuka Pana na Pinbook.pl