Jak stawiać pierwsze kroki w IT?

Myśląc o przebranżowieniu do IT, możesz poczuć się przytłoczony mnogością informacji oraz różnorodnością dziedzin, w których można się specjalizować. Jednak niezależnie od tego, czy interesuje cię programowanie, analiza danych, czy też cyberbezpieczeństwo, są pewne uniwersalne kroki, które możesz podjąć, aby ułatwić sobie wejście w ten się sektor. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas obierania nowego kierunku w karierze. Stawiaj pierwsze kroki w IT / Fot. Ground Picture, Shutterstock.com

Zrób research i wybierz specjalizację

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj zidentyfikowanie, który aspekt IT cię najbardziej interesuje. Dziedzin jest wiele: od frontend i backend developmentu, przez administrację baz danych, aż po analizę big data i uczenie maszynowe. Jeśli dopiero decydujesz, jaką ścieżką podążysz, możesz zacząć od szerokiego rozeznania, a następnie zawęzić swoje zainteresowania. Uwzględnij swoje mocne strony, a także dotychczasowe zasoby wiedzy i doświadczenia. 

 

Nie zapominaj o tym, aby rozeznać się w aktualnej sytuacji rynkowej. Weź pod uwagę zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów, wysokość zarobków, a także dostępność ofert dla początkujących.

Samodzielna nauka i kursy online

Dzięki szerokiej dostępności darmowych materiałów w internecie i względnie tanich kursów, do branży IT dostaje się mnóstwo osób, które zdobyły wiedzę ucząc się samodzielnie. Samodzielna nauka, szczególnie od zera, to niemałe wyzwanie, ważne jest jednak, aby podejść do tego w sposób systematyczny i zorganizowany. Coursera, Udemy czy Khan Academy oferują kursy na różnym poziomie zaawansowania. Poza tym, wiele tutoriali i innych materiałów jest dostępnych za darmo. Tworzą je zazwyczaj specjaliści w swojej dziedzinie, dla których dzielenie się wiedzą to przede wszystkim satysfakcja i forma dalszego rozwoju.

Zbuduj portfolio

Nie zwlekaj z tworzeniem portfolio, ponieważ to ono będzie decydującym czynnikiem, który przybliży cię do wymarzonej pracy. Wielu pracodawców nie wymaga prezentowania projektów komercyjnych, dlatego możesz zamieścić w nim te, nad którymi pracowałeś podczas swojej nauki. Możesz również stworzyć projekty pasujące do specjalizacji firmy, do której masz zamiar zaaplikować. Jeśli jesteś w stanie przygotować coś, co wpisuje się w strategię organizacji, nie tylko doskonale zaprezentujesz swoje umiejętności, ale również uwypuklisz potencjalne korzyści wynikające z zatrudnienia właśnie ciebie.

Udział w społeczności

Każdy samouk wie, jak ważna w procesie samodzielnej nauki jest możliwość kontaktu z osobami z branży. Masz do dyspozycji mnóstwo miejsc, w których trafisz na specjalistów i osoby, które podobnie jak ty, znajdujące się na początku swojej kariery w IT. Wśród miejsc wartych sprawdzenia są:



  • Fora internetowe, np. Stack Overflow czy Reddit
  • Lokalne lub online'owe meetupy i konferencje
  • Grupy na platformach społecznościowych LinkedIn czy Facebook
  • Open-source'owe projekty, w które możesz się zaangażować i zdobyć praktyczne doświadczenie

 

Bycie aktywnym w społeczności pozwoli ci na wymianę doświadczeń, a także może otworzyć przed tobą nowe możliwości kariery.

Staż

Nie ma lepszego sposobu na naukę niż praktyka. Staż w firmie z branży IT może dać ci nie tylko praktyczne umiejętności, ale także cenne kontakty. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku trafi ci się praca poniżej twoich oczekiwań. Każde doświadczenie jest cenne i stanowi krok do osiągnięcia celu.

 

Mamy nadzieję, że przedstawione w tym artykule wskazówki pomogą ci w stawianiu tych pierwszych kroków w nowej branży. Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i widełkami wynagrodzeń w IT, odwiedź EnterTheCode.pl