TOP10 najpopularniejsze zawody wykonywane w Polsce - cz. 2

Jak już ustaliliśmy w części 1., pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich weseli też nie będziemy. Niestety, niewielu z nas znajduje się w na tyle komfortowej sytuacji materialnej, że nie potrzebują źródła zarobku w formie etatowej pracy. Statystyczny polak spędza w pracy 157,5 godziny miesięcznie i zarabia ok 4,5 tys. złotych brutto. Jakie są najpopularniejsze profesje wykonywane przez naszych rodaków? Wybraliśmy i opisaliśmy kolejne 5 z nich, które nie tylko cieszą się popularnością teraz, a będą przez jeszcze długi czas. Może czas pomyśleć nad przebranżowieniem?



5. Programista (Koder, Developer, Analityk-Programista, Projektant-Programista, Główny Programista, Programista Back-end, Inżynier Oprogramowania)
Te wszystkie nazwy sprowadzają się do jednego wspólnego mianownika – IT. To właśnie ta dziedzina przeżywa od kilku lat istny rozkwit. Rozwój technologii napędza gospodarkę, a ten kto do tego się przykłada, rozwija się wraz z nią. To właśnie programiści stanowią jedną z najdynamiczniej rozwijających się grup zawodowych. Liczne możliwości podnoszenia kompetencji oraz atrakcyjne zarobki czynią programowanie coraz popularniejszą branżą. Sprawdź też oferty pracy programista Warszawa

4. Lekarz (Doktor, Lekarz Rodzinny, Stomatolog)
Ścieżka kariery do przemyślenia raczej dla tych, którzy stoją u progu swojej kariery, a nawet i wcześniej. Żeby zostać wykwalifikowanym lekarzem musimy podjąć kroki w tym kierunku już w szkole średniej. Odpowiedni dobór profili nauczania pozwoli dostać się nam na właściwe studia, po których ukończeniu dołączymy to grupy pracowników, na których popyt jest zawsze.

3. Spedytor (Spedytor Morski, Spedytor Drogowy, Spedytor Lotniczy)
Pomiędzy firmą, która sprzedaje towar a konsumentem, stoi zawsze jeszcze ten kto go dostarcza. Tym właśnie zajmują się liczne firmy spedycyjne i transportowe. Obowiązkiem spedytora jest jak najkorzystniejsze łączenie dostawców z odbiorcami towarów, za co oprócz wynagrodzenia regularnego otrzymuje najczęściej prowizje. Firmy spedycyjne bardzo ucierpiały na kryzysie, gdyż ich usługi zależą w całości od czynników zewnętrznych na innych rynkach. Aktualnie sytuacja jest ustabilizowana i większość firm stara się wracać do poziomu zatrudnienia sprzed kryzysu, czego rezultatem jest rosnąca ilość ogłoszeń.

2. Dietetyk (Specjalista ds. Żywienia, Technik Żywienia )
Rośnie świadomość społeczeństwa odnośnie tego czym są, czyli co jedzą. W myśl starego porzekadła coraz więcej z nas decyduje się na zdrowy tryb odżywiania. Niegdyś na takie usługi pozwalały sobie tylko celebryci i osoby o zasobnych portfelach. Dzisiaj, na usługę ułożenia diety, która pomoże nam schudnąć, nabrać masy, usunąć toksyny z organizmy pozwolić sobie może niemal każdy. Stąd rosnący popyt na wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się tym.

1. Księgowość (Specjalista ds. Księgowości, Samodzielna Księgowa )
Ofert pracy w tym segmencie na pewno nigdy nie zabraknie. Dopóki istnieją przedsiębiorstwa i powstają nowe, dopóty potrzebować one będą kompetentnych osób, które zadbają o ich finanse i rozliczą je z fiskusem. Pracę w księgowości trzeba jednak lubić, zadania które w niej czekają to z reguły powtarzające się dane, tabelki, wykresy itd. Jeśli czujesz, że to twój świat – spróbuj swoich sił. Wielu dyrektorów finansowych wielkich firm rozpoczynało właśnie jako zwykły księgowy.