TOP10 najpopularniejsze zawody wykonywane w Polsce - cz. 1
Pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich weseli też nie będziemy. Niestety, niewielu z nas znajduje się w na tyle komfortowej sytuacji materialnej, że nie potrzebują źródła zarobku w formie etatowej pracy. Statystyczny polak spędza w pracy 157,5 godziny miesięcznie i zarabia ok 4,5 tys. złotych brutto. Jakie są najpopularniejsze profesje wykonywane przez naszych rodaków? Wybraliśmy i opisaliśmy 5 z nich, które nie tylko cieszą się popularnością tera, a będą przez długi czas. 10. Nauczyciel (Nauczyciel Mianowany, Akademicki; Wykładowca; Pedagog; Lektor)
Ukończone studia wyższe na specjalistycznych kierunkach nauczycielskich i pedagogicznych to główny wymóg stawiany nauczycielom przez pracodawców. Posadę tę oferują tysiące szkół publicznych i prywatnych. Mnogość szczebli edukacji i bardzo zróżnicowana oferta placówek oświatowych sprawia, że popyt na wykwalifikowanych pracowników nie maleje i czyni tą ścieżkę kariery bardzo atrakcyjną.
9. Specjalista ds. pozycjonowania (SEO)
Wykształcenie w rozmaitych dziedzinach internetu stanowi bardzo duży atut dla potencjalnych pracowników. Znajomość sieci od strony praktycznej i teoretycznej; technologii WWW; narzędzi do analizowania ruchu w internecie oraz umiejętności analityczne i obsługi klienta to najważniejsze przymioty jakimi charakteryzować ma się człowiek na takim stanowisku. Ofert pracy, zarówno stacjonarnej jak i zdalnej, jest mnóstwo, a znający się na swoim fachu specjalista nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowiadającego sobie stanowiska.
8. Telemarketer (Konsultant ds. Sprzedaży, Telefoniczny, Przedstawiciel Handlowy)
Potencjalni pracodawcy jak np. firmy oferujące usługi (doradcze, outsourcingowe, serwisowe) największą uwagę zwracają nie na wykształcenie ale faktyczne umiejętności pracowników i dyspozycyjność. Pracownicy „słuchawki” mają zwykle jedno zadanie – sprzedaż. Jeśli mają wyniki – najczęściej też mają prowizje, czyli jak sobie pościelą, tak się wyśpią. Ofert pracy jest mnóstwo i nikt nie powinien mieć problemu, żeby taką pracę znaleźć.
7. Trener (Specjalista ds. Szkoleń)
Nie chodzi nam tutaj o trenera drużyny sportowej lub indywidualnego instruktora fitness. Profesja coach’a polega na przeprowadzaniu szkoleń pracownikom firm. Z czego to mają być szkolenia? Wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem oferty. Jeśli natura obdarzyła nas zdolnościami interpersonalnymi i charyzmą, dzięki którym potrafimy zyskać szacunek słuchaczy i nauczyć ich czegoś, co naszym zdaniem może się przydać w ich pracy, życiu, to być może jest to stanowisko dla nas. Korporacje coraz bardziej stawiają na rozwój swoich kadr, a więc organizują im rozmaite szkolenia za szkoleniem, czyniąc ten rynek bardzo atrakcyjnym.
6. Copywriter
Coraz więcej działalności rozszerza swój zasięg o sieć internetową. Każdego dnia powstają nowe witryny przedsiębiorstw, sklepy internetowe, czy serwisy informacyjne. Aby nie świeciły one pustkami, a potencjalny klient miał powód do zostania na nich dłużej niż jedno kliknięcie, potrzebna jest nam treść. Tworzeniem i edycją takowych zajmuje się najczęściej dział copywritingu. Zapotrzebowanie jest olbrzymie, od ludzi piszących opisy produktów na sklepach internetowych, po niemalże dziennikarzy, tworzących artykuły na potrzeby serwisów. Wielu pracodawców daje również możliwość pracy zdalnej, co stanowi dodatkowy atut Copywritingu.
5. Grafik
Wszyscy korzystamy z internetu i codziennie trafiamy na rozmaite portale zawierające zróżnicowane treści i mające określony cel dla którego istnieją. Aby przyciągały one oko potencjalnych odwiedzających należy zadbać nie tylko o ich zawartość merytoryczną ale i również estetyczną. Tworzenie rozmaitych grafik na potrzeby serwisów, boxów reklamowych i banerów to głównej zajęcia, jakimi parają się graficy. Wykształcenie specjalistyczne to duży atut, ale tutaj tak naprawdę najważniejsze są umiejętności, których próbkę zwykle życzą sobie pracodawcy nim zdecydują się na współpracę. Fachowiec w tej dziedzinie może liczyć na naprawdę godziwe zarobki oraz możliwość pracy zdalnej.