Zarobki czy work-life balance – wady i zalety w pracy programisty

Programista nie bez powodu uznawany jest za zawód przyszłości. Coraz większa liczba młodych osób wiąże swoją przyszłość zawodową właśnie z tym zajęciem. Większość osób jest przekonana, że praca programisty jest szybka, przyjemna, łatwa i co najważniejsze – dobrze opłacana. Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, że zajęcie to jest również wymagające i wymaga zdobycia obszernej wiedzy teoretycznej. Na czym polega praca programisty? Kto może ją wykonywać? Jakie posiada wady i zalety?

Czym programista zajmuje się na co dzień?

Programista jest osobą, która tworzy różnego rodzaju programy komputerowe, korzystając z konkretnych języków programowania. Typowy programista zazwyczaj specjalizuje się w jednym z tych języków, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby opanował większą ich ilość. 

Śmiało można uznać, że zawód programisty jest zawodem specjalistycznym, a do tego – wręcz rozchwytywanym na rynku pracy (oferty pracy znaleźć można na stronie GoWork). Wszystko dlatego, że w dzisiejszych czasach języki programowania wykorzystywane są wszędzie – programy i aplikacje spotykamy w końcu na każdym kroku życia codziennego. 

Ciężko jednoznacznie określić zakres obowiązków programisty, ponieważ zawód ten dzieli się na kilka dziedzin programowania i specjalności.

Na jakie zarobki może liczyć programista? 

Programiści w dzisiejszych czasach zdecydowanie nie narzekają na brak pracy. O wysokich zarobkach na tym stanowisku krążą już legendy. Jaka jest rzeczywistość? 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zarobki programistów uzależnione są od wielu czynników – między innymi doświadczenia, umiejętności, wielkości firmy oraz zajmowanego stanowiska. Niezależnie od wysokości zarobków, programista zarabia znacznie powyżej przeciętnego wynagrodzenia krajowego. 

Zarobki na stanowisku programisty są dość wysokie – wszystko dlatego, że czy wiedzy programistycznej wymaga dużych nakładów pracy i mnóstwa poświęconego czasu. 

Według statystyk, przeciętne wynagrodzenie programisty ze średnim doświadczeniem, bez konkretnej specjalizacji to nawet 8000 zł brutto. Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie na stanowisku junior developera, mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające 5000 zł brutto. Najlepsi programiści są wręcz rozchwytywani na rynku pracy, a i ich wynagrodzenia nierzadko przekraczają kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. 

Jakie są zalety pracy programisty?

Wspomniane wyżej wysokie wynagrodzenie to zaledwie jedna z zalet, które wiążą się z zawodem programisty. 

Pomimo tego, że zajęcie to bez wątpienia jest dość wymagające, to jednak praca programisty nie jest ciężka fizycznie – mogą wykonywać ją także osoby z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi. Co więcej, programiści bardzo często pracują zdalnie – wykonują swoje obowiązki z domu. To właśnie możliwość przejścia na tryb zdalnego zatrudnienia jest wskazywana przez programistów jako jedna z najważniejszych zalet tego zawodu. To opcja wręcz idealna dla introwertyków, którzy najlepiej czują się we własnym towarzystwie. 

Chcesz pracować zdalnie? Sprawdź oferty dla programisty

Jako kolejną zaletę pracy programisty wskazać można elastyczny czas pracy i możliwość dopasowania grafiku do indywidualnych potrzeb i preferencji. Możliwość wykonywania swoich obowiązków z każdego miejsca na ziemi, gdzie dysponuje się dostępem do internetu, jest bez wątpienia warta uwagi. Programiści to osoby, które często i dużo podróżują – tryb pracy z pewnością im to ułatwia. 

Wady zawodu programisty 

Zajęcie programisty nie jest pozbawione wad i trzeba mówić o tym głośno. Osoby pracujące w zawodzie wskazują, że ciężko im zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Zarządzanie czasem w pracy programisty może być trudne i wymagające. Programiści często narzekają na zbyt dużą liczbę obowiązków i konieczność realizacji projektów na ostatnią chwilę. 

Każda osoba, która na co dzień ma styczność z klientami, z pewnością może powiedzieć, że bywają oni naprawdę różni. Konieczność kontaktu z klientem można wskazać również jako jedną z wad zawodu programisty. 

Każda osoba, która marzy o zawodzie programisty, musi zdawać sobie sprawę z tego, że dobry programista nigdy nie może osiąść na laurach. Wręcz przeciwnie – wciąż musi poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Rozwój sztucznej inteligencji może być sporym zagrożeniem – osoby, które nie będą się doszkalać, przepadną na rynku pracy.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY