Zamrażalnik na dole czy górze lodówki - która opcja jest korzystniejsza?

Chcesz kupić nową lodówkę? Nie musisz wybierać tradycyjnej chłodziarko-zamrażarki, w której zamrażalnik umieszczony jest na dole. Opcji jest znacznie więcej! Podejdź kreatywnie do swoich potrzeb i zdecyduj, jakiego rodzaju sprzęt bardziej przyda ci się w kuchni.

Jak wybrać lodówkę? Kluczowe decyzje

Kupując nową lodówkę, dobrze wyjść poza utarte schematy. Nie musisz wybierać rozwiązania, a którego korzystałeś do tej pory - zwłaszcza, że potrzeby zmieniają się z czasem! Dobrze więc sięgnąć po inne opcje, a przynajmniej je porównać. Zastanawiając się nad nową lodówką, masz do wyboru modele z zamrażalnikiem na dole, jak i na górze! Obie opcje sprawdzą się w różnego rodzaju sytuacjach.

Klasyczna chłodziarko-zamrażarka dobrze sprawdzi się w średniej wielkości kuchni, w której swobodnie ustawisz duży sprzęt, nie rezygnując przy tym z miejsca na przechowywanie. To rozwiązanie dla osób, które przygotowują domowe mrożonki lub kupują gotowe dania do podgrzania - stąd potrzeba sporej zamrażarki! Może się jednak okazać, że w praktyce znaczna jej część stoi pusta - na przykład, gdy zdecydujesz się na catering pudełkowy, będziesz więcej jadać w firmowej stołówce lub zaczniesz gotować ze świeżych produktów. Pusta zamrażarka oznacza marnowanie energii i miejsca, które mogłyby zająć świeże warzywa i owoce.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na lodówki z zamrażalnikiem na górze! Daje to praktyczny, łatwy dostęp do najważniejszych produktów - bez niewygodnego schylania się. A przy tym - ogranicza tendencję do przechowywania w środku zalegających od niepamiętnych czasów mrożonek, których i tak nie planujesz zjeść. Lodówka z zamrażalnikiem na górze to zwykle znacznie niższy model. Świetnie sprawdzi się w bardziej kompaktowych kuchniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Zwłaszcza, jeśli cierpisz na brak miejsca na przechowywanie. Mając niską lodówkę, możesz zawiesić nad nią półkę lub szafkę - bywa, że brakuje na to przestrzeni na innych ścianach.

Jak widzisz, wybór lodówki z zamrażalnikiem na górze ma wiele praktycznych uzasadnień i wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że wiele tego typu sprzętów nie odbiega wzornictwem od pełnowymiarowych chłodziarko-zamrażarek. Co więcej, niektóre lodówki z linii retro oferowanych przez kilku producentów, mają właśnie zamrażalnik na górze!

Na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę?

Pojemność i rozmieszczenie zamrażalnika to dopiero początek parametrów, którym trzeba się przyjrzeć, wybierając dobrą lodówkę. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przeanalizuj takie kwestie, jak:

  • pojemność chłodziarki;
  • wymiary urządzenia;
  • klasa energetyczna;
  • generowany hałas;
  • łatwe sterowanie;
  • zastosowane technologie, w tym No Frost;
  • możliwość dostosowania wnętrza do swoich potrzeb;
  • udogodnienia związane z przechowywaniem określonego rodzaju produktów;
  • atrakcyjny design.

Czy lodówki z zamrażalnikiem na górze są tańsze od klasycznych chłodziarko-zamrażarek? W wielu przypadkach tak. Spójrz na świetnie ocenianą markę Liebherr. Model z zamrażalnikiem na górze, czyli Lodówka LIEBHERR CTP231-21, kosztuje ok. 1600 zł. Klasyczne chłodziarko-zamrażarki to koszt ok. 1000 zł więcej. Jeśli więc szukasz oszczędności, wybór mniejszego sprzętu z zamrażalnikiem na górze może być skutecznym sposobem!

Chcesz sprawdzić więcej propozycji? Odkryj inne lodówki Liebherr w sklepie MediaMarkt, porównaj parametry i przeczytaj recenzje. Wszystko po to, by wybrać sprzęt jak najlepiej dostosowany do twoich potrzeb!