Praca zdalna w domu, pomysły na dodatkowy zarobek z domu

praca zdalna
Praca zdalna w domu - pomysły na dodatkowe zarobki

PRZEGLĄDAJ OFERTY

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że praca zdalna wchodzi obecnie w „złoty wiek” rozwoju w Polsce. Kiedyś funkcjonowało wyłącznie pojęcie „praca w domu” i nasuwało to jednoznaczne konotacje z dorywczym składaniem długopisów. Dzisiaj rynek pracy oferuje sporo możliwości zarabiania bez konieczności wychodzenia z domu. Przeważają zajęcia związane z branżą IT, marketingiem i reklamą. On-line możemy między innymi zajmować się tworzeniem stron internetowych i grafik, edycją zdjęć, pisaniem tekstów, prowadzeniem profili firmowych w mediach społecznościowych oraz szeroko pojętym PR i pozycjonowaniem, ale również świadczyć usługi z zakresu consultingu a nawet udzielać lekcji języków obcych.

Jeszcze do niedawna praca zdalna postrzegana była jako dodatkowe źródło dochodów, ale obecnie rośnie ilość tzw. freelancerów na pełen etat, którzy zarabiają wyłącznie dzięki pracy on-line.
 
 

Jakie są korzyści pracy zdalnej?

Jeśli chodzi o zalety, wynikające z tego sposobu pracy dla pracownika, to przede wszystkim warto wymienić: mocno elastyczny grafik oraz możliwość pracy z praktycznie dowolnego zakątka świata (pod warunkiem dostępu do Internetu). Freelancerzy pracujący dla firm zagranicznych mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki finansowe, a także szansę podróżowania po całym świecie. Niewielką trudność może stanowić konieczność dostosowania się do strefy czasowej zleceniodawcy, co w przypadku np. USA będzie zdecydowanie odczuwalne.

Nie tylko pracownicy dostrzegają zalety pracy on-line, również pracodawcy coraz częściej doceniają ten sposób zatrudniania. Brak konieczności zapewnienia powierzchni biurowej i całej infrastruktury z tego tytułu wynikającej to podstawowa kwestia. Ponadto, pracownicy rozliczani są za efekty pracy, co bezpośrednio przekłada się na wydajność i efektywność, a pośrednio na optymalizację kosztów zatrudnienia. Obie strony z pewnością docenią oszczędność czasu – czas standardowo poświęcany na dojazdy do i z pracy staje się realnym czasem pracy, co w skali miesiąca stanowi całkiem przyzwoitą ilość godzin. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje pracy zdalnejPisanie tekstów, copywriting, korekta

copywriting praca zdalna


Tworzenie treści na strony, opisów (np. do sklepów internetowych), pisanie artykułów branżowych na konkretne tematy bądź z uwzględnieniem konkretnych fraz, a także korekta tekstów – to tylko niektóre z ofert pracy, jakie znajdziemy w sieci. Umiejętność swobodnego żonglowania słowem (tzw. “lekkie pióro) i zgrabnego konstruowania zdań może okazać się niezwykle intratnym zajęciem. Przy dodatkowym założeniu, że nie sprawia nam to większej trudności i mamy zdecydowane uzdolnienia pisarskie bądź niespełnione zapędy nauczycielskie, objawiające się w znajdowaniu błędów stylistycznych/ortograficznych tam, gdzie „średniostatystyczne oko” ich nie widzi, to mamy szansę na wymarzoną pracę. Nie dość, że wyżyjemy się intelektualnie, to nam jeszcze za to zapłacą… Stawki dla copywriterów różnią się w zależności od rodzaju zlecenia bądź długości tekstu, przykładowe zarobki prezentujemy poniżej:

 • Tworzenie unikalnych opisów: od 10 zł do 50 zł/400-2000 znaków
 • Korekta tekstów: około 2000 zł/mc (40 h pracy tygodniowo)
 • Copywriter: od 30 zł/godzinę
Więcej podobnych ofert pracy znajdziesz tu: copywriting - oferty pracyTłumaczenia

tłumaczenia


Prawdą jest, że Mikołaj Rej był żarliwym zwolennikiem języka polskiego i pisał: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” Szybko jednak okazało się, że znajomość języków obcych jest przydatna nie tylko z kulturowo-poznawczego punktu widzenia, ale daje również szansę na całkiem godziwy zarobek. Do dziś niewiele się w tej kwestii zmieniło. Poznawanie języków zawsze jest dobrą inwestycją. Potwierdzają to chociażby słowa Franka Smitha: “Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.” Nieco bardziej pragmatycznie rzecz ujmując, języki otwierają nie tylko drzwi, ale również skarbce, a praca tłumacza on-line może być efektywnym źródłem dochodów. Perfekcyjna znajomość języka pozwala nie tylko na tradycyjne zajmowanie się tłumaczeniami tekstów, możemy również próbować sił jako: konsultant ds. rekrutacji, specjalista ds. obsługi klienta obcojęzycznego, tłumacz stron internetowych, lektor zdalny czy SEO copywriter w obcym języku. Przykładowe stawki przedstawiamy poniżej:
 
 • Konsultant ds. rekrutacji ze znajomością języka obcego: od 3000 zł/miesięcznie
 • Specjalista ds. obsługi klienta obcojęzycznego: od 3000 zł/miesięcznie
 • Tłumacz stron internetowych: od około 300-500 zł/stronę
 • Lektor zdalny: od 40 zł/h
 • SEO copywriter obcojęzyczny: 800 zł/15 artykułów
Więcej ofert dla tłumaczy znajdziesz tutaj: tłumacz - praca zdalnaPraca zdalna dla studenta

praca dla studenta


Studenci stanowią grupę pracowników mocno zmotywowanych (złośliwi twierdzą, że zdesperowanych…), świetnie odnajdujących się w czeluściach Internetu i permanentnie żądnych dodatkowej gotówki. Taka mieszanka sprawia, że studenci chętnie korzystają z ofert pracy zdalnej, a pracodawcy równie chętnie tę „siłę roboczą” zatrudniają. Jaką pracę on-line oferuje rynek żakom? Możliwości jest całkiem sporo – praca przy dodawaniu ogłoszeń lub zarządzaniu portalami społecznościowymi, pozycjonowanie, reklamowanie, marketing szeptany, tworzenie różnego rodzaju baz danych bądź wysyłka maili ofertowych to tylko niektóre z propozycji. Średnie rynkowe stawki za ww. zajęcia prezentują się następująco:

 • Dodawanie ogłoszeń: 2-10 zł/sztukę
 • Tworzenie baz danych: 80 zł/pakiet danych 1 firmy
 • Pozycjonowanie, reklamowanie, marketing szeptany: 20 zł/godzinę
 • Ofertowanie na maila: od 1 zł/maila
Więcej ogłoszeń z tej kategorii znajdziesz tu: praca zdalna dla studenta

Praca zdalna daje wiele korzyści, a przy założeniu, że potrafimy się odpowiednio skoncentrować i zmotywować, może stanowić idealne rozwiązanie. Pozwala nie tylko na bardziej swobodne zarządzanie swoim grafikiem, ale również intensyfikuje czas poświęcony na pracę przy równoczesnej maksymalizacji jej efektywności. Warto jednak pamiętać, że ten sposób pracy wymaga większego zaangażowania i samodyscypliny w porównaniu do tradycyjnej etatowej formy, opartej na hierarchii: szef-pracownik.
Sprawdź też seriale online na Pinbook